+370 446 64 060

BENDRAUKIME

Ar pirks valstybės įstaigos etiškos žiniasklaidos paslaugas?

Ar pirks valstybės įstaigos etiškos žiniasklaidos paslaugas?

Lietuvos žurnalistų sąjunga ragina valstybės ir savivaldos institucijas atsakingai rengti viešuosius konkursus dėl viešinimo paslaugų pirkimo ir mokesčių mokėtojų pinigus naudoti atsakingai sudarant lygias galimybes konkuruoti tik įstatymų nepažeidžiančiai ir etiškai dirbančiai žiniasklaidai. LŽS gavo informaciją apie neskaidriai vykdomus viešųjų pirkimų konkursus. Jų metu valdžios įstaigos perka viešinimo paslaugas žiniasklaidoje pagal technines sąlygas, kur nėra aiškiai nurodyta, kad šiuose konkursuose negali dalyvauti Visuomenės informavimo įstatymą bei privalomas Žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso nuostatas nuolatos pažeidžiančios žiniasklaidos priemonės ar su jomis dirbantys tarpininkai. Pagal Visuomenės informavimo įstatymą veikianti Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija nuolat etiką pažeidžiančias žiniasklaidos priemones vieneriems metams priskiria neetiškų visuomenės informavimo priemonių grupei.

 

Lietuvos žurnalistų sąjungą neramina tendencija, kad kai kurios valstybės įstaigos nesilaiko teisės aktuose nustatytų rekomendacijų, pagal kurias neetiškomis pripažintos žiniasklaidos priemonės negali tikėtis gauti mokesčių mokėtojų lėšomis organizuotų konkursų užsakymų. 2014 metų liepos 4 dieną Viešųjų pirkimų tarnybos direktorius įsakymu Nr. 1S-109 patvirtino Informavimo ir viešinimo paslaugų viešojo pirkimo dokumentų rengimo rekomendacijas. Šiame dokumente viešųjų paslaugų pirkimo konkurso organizatoriams rekomenduojama, „kai tikrinama paslaugų teikėjų kvalifikacija, nustatyti kvalifikacijos reikalavimą, jog paslaugų teikėjas nėra padaręs rimto profesinio pažeidimo, t.y. profesinės etikos pažeidimo, kai nuo paslaugų teikėjo pripažinimo nesilaikančiu profesinės etikos normų momento praėjo mažiau kaip vieneri metai“.

 

Jau galiojant šiam įsakymui randasi blogos praktikos pavyzdžių. Štai Aplinkos ministerijai pavaldi VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra liepos 16 dieną paskelbė konkursą pirkti informacijos rengimo ir skelbimo ne reklamos priemonėmis nacionalinėje spaudoje paslaugas. Konkurso sąlygose yra nurodyta, kad pirkimas vykdomas vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatymu, Civiliniu kodeksu, kitais viešuosius pirkimus reglamentuojančiais teisės aktais.

 

LŽS gavo informaciją apie šios įstaigos direktoriaus Valiaus Serbentos raštą, kuris adresuotas konkurse dalyvaujantiems tiekėjams. Įstaigos vadovas atvirai ignoruoja Viešųjų pirkimų tarnybos patvirtintas rekomendacijas konkurso sąlygoms. Jis tvirtina, kad Viešųjų pirkimų tarnybos patvirtintos rekomendacijos „nėra norminio pobūdžio, todėl nėra privalomos“. Savo rašte p. V. Serbenta patvirtina, kad jo vadovaujamos įstaigos paskelbto informacijos rengimo ir skelbimo ne reklamos priemonėmis nacionalinėje spaudoje paslaugų viešojo pirkimo konkurso sąlygose „tiekėjams nėra keliamas reikalavimas dėl etikos principų laikymosi“. Nors įstatymai įpareigoja visus žurnalistus ir leidėjus laikytis profesinės etikos nuostatų, p. V. Serbentos pasirašytas raštas lyg ir suteikia teisę žiniasklaidos priemonėms pažeisti įstatymus ir tikėtis gauti mokesčių mokėtojų pinigų.

 

LŽS nuomone, toks Aplinkos ministerijai pavaldžios įstaigos vadovo elgesys akivaizdžiai parodo teisinį nihilizmą ir vadovo požiūrį į valstybės lėšų panaudojimą. Minėto konkurso komisijos posėdis, kuriame atplėšiami elektroninių pasiūlymų vokai, turėjo vykti rugsėjo 8 dieną. Todėl LŽS tikisi, kad aplinkos ministras organizuos tarnybinį patikrinimą dėl jo pavaldume esančios įstaigos vadovo veiksmų rengiant minėtą viešajį konkursą, o apie rezultatus bus informuota visuomenė.

 

Dainius Radzevičius
Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas

Naujausios naujienos
Seimas apsisprendė: nuo kovo didės akcizai stipriam alkoholiui
Kalėdos tremtyje: tikėjimas ir papročių puoselėjimas
Smetoniškas žąsų turgus Pagėgiuose
VMI primena: nekilnojamojo turto deklaracijas pateikti iki gruodžio 17 d.

1 Reklamos blokas

  • 250-x-100-Dziazo-dienos-Taurageje.jpg

2 Reklamos blokas

  • 250-x-100-dovanos-taurageje.jpg

3 Reklamos blokas

  • 250-x-100-2.jpg

4 Reklamos blokas

  • Gyvunu-globa-250-x-100.jpg

5 Reklamos blokas

  • TŽ-baneris-1.jpg

6 Reklamos blokas

  • Sidabrine-Linija-250-x-100.jpg

7 Reklamos blokas

  • rimsauga-2.jpg

8 Reklamos blokas

  • APSS-250-X-100.jpg

9 Reklamos blokas

  • Melynoji-Banga.jpg

10 Reklamos blokas

  • TAVA.jpg

Facebook

Google ads2

Google ads

Google ads3