+370 446 64 060

BENDRAUKIME

Skaudvilės gimnazija ir „Bremena“ laimi bylą

Skaudvilės gimnazija ir „Bremena“ laimi bylą

Išnagrinėjęs bylą Klaipėdos apygardos teismas pripažino, kad Skaudvilės gimnazijos organizuotą viešąjį katilinės modernizavimo ir šilumos tiekimo konkursą teismui apskundusios Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) priekaištai dėl netinkamo pirkimo būdo pasirinkimo, buvo laužti iš piršto. Tačiau teismui sutrumpinus sutarties laiką iki septynerių metų, vietoj dešimties, šią mokymo įstaigą šildanti „Bremena“ patirs nuostolių arba turės didinti šildymo kainą.

 

Viešojo pirkimo procedūros nepažeistos

Skaitytojams primename, kad Viešųjų pirkimų tarnyba į teismą kreipėsi dėl Tauragės rajono savivaldybės mero Prano Petrošiaus ir tarybos nario Arūno Beišio skundų, kuriuose buvo teigiama, kad gimnazija sudarė sutartį neracionaliai naudodama tam skirtas lėšas: neteisingai nustatė pirkimo vertę ir nepagrįstai skelbė supaprastintą pirkimą, neva gimnazija katilinės modernizavimui turėjo skelbti tarptautinį viešąjį pirkimą, apie jį paskelbiant oficialiame Europos Sąjungos leidinyje.

Teismas pripažino, kad minėti priekaištai nepagrįsti: Skaudvilės gimnazija teisingai apskaičiavo numatomos sutarties vertę ir pagrįstai organizavo supaprastintą viešąjį pirkimą, esminės viešojo pirkimo procedūros nebuvo pažeistos. „Bremena“ pateiktas sutarties įvykdymo užtikrinimas yra pakankamas, o ieškovas neįrodė, kad nustatant laimėtoją būtų nesilaikyta lygiateisiškumo ir skaidrumo principų.

 

Kalta ir savivaldybės administracija

Kita vertus, teismas konstatavo, kad supaprastintas pirkimas buvo organizuojamas Skaudvilės gimnazijai neturint supaprastintų pirkimų taisyklių, vadovaujantis tipinėmis taisyklėmis buvo koreguojamas modernizavimo darbų įvykdymo terminas, o į sutartį įtraukti papildomi punktai. Teismo vertinimu minėti perkančiosios organizacijos veiksmai yra viešųjų pirkimų tvarkos pažeidimai, kuriuos nulėmė pavėluotas konkurso organizavimas ir skubėjimas.

Teismas nurodė, kad viešųjų pirkimų skelbimas buvo padarytas pavėluotai, nes apie tai, kad ankstesnė tiekėja UAB ,,Izobara“ galbūt bankrutuoja ir todėl gimnazijai gali atsirasti rūpesčių, tiek gimnazijai, tiek jos savininko teises įgyvendinančiai Tauragės rajono savivaldybės tarybai turėjo būti žinoma dar iki 2012–2013 m. šildymo sezono pabaigos. Tačiau Tauragės rajono savivaldybės administracija tik 2013 m. liepos 23 d. Skaudvilės gimnazijos direktorę įgaliojo skelbti konkursą, apie kurį pranešta tik 2013 m. rugpjūčio 7 d. Teismo vertinimu, toks delsimas ir lėmė perkančiosios organizacijos skubotumą ir nustatytus pažeidimus.

 

Sankcija – sutarties sutrumpinimas

Pripažinęs, kad sutartis sudaryta tinkamai ir viešasis interesas nebuvo pažeistas, o gimnazijos lėšos naudojamos racionaliai, Klaipėdos apygardos teismas Viešųjų pirkimų tarnybos reikalavimą dėl sutarties nutraukimo atmetė. Tačiau dėl jau minėto skubotumo padaryti formalūs viešųjų pirkimų tvarkos pažeidimai, teismo nuomone, taip pat turi būti įvertinti – taikant alternatyvią sankciją.

Viešųjų pirkimų įstatymas numato 10 procentų nuo sutarties vertės dydžio baudą perkančiajai gimnazijai, tačiau teismas nesiryžo skirti 12 768 eurų baudos gimnazijai, nes tai neišvengiamai paveiktų gimnazijos mokinius. Teismas nusprendė, kad šioje byloje tikslinga taikyti pirkimo sutarties sutrumpinimą trimis metams (vietoj numatytų dešimties).

 

„Bremena“ pajus neigiamas pasekmes

Gimnazijos katilinę modernizavusios „Bremena“ savininkas Sigitas Mičiulis „Tauragės žinioms“ teigė, kad teismo sprendimą vertina nevienareikšmiškai – teismo sprendimas reiškia, kad neigiamas pasekmes dėl to pajus vienintelė „Bremena“, kuri dėl padarytų pažeidimų niekuo dėta.

– Teismas sutiko su visais mūsų išsakytais argumentais. Pripažino, kad gimnazijos padaryti viešųjų pirkimų tvarkos pažeidimai buvo formalūs ir įtakos konkurso rezultatams neturėjo, sąžininga konkurencija nebuvo pažeista, kiti tiekėjai nebuvo diskriminuojami, o darbai ir paslaugos buvo nupirktos už racionalią kainą. Vienintelis pažeidimas, kad gimnazija neturėjo pasitvirtinusi viešųjų pirkimų taisyklių, o vadovavosi tik pavyzdinėmis. Teismas konstatavo, kad „Bremena“ pateikė tinkamą sutarties įvykdymo užtikrinimą, o vykdydama sutartį neatlygintinai investavo papildomas, sutartimi nenumatytas lėšas ir sumontavo įrangą. Dar daugiau, teismas sprendime nurodė, kad dėl gimnazijos padarytų formalių pažeidimų yra kalta Tauragės rajono savivaldybės taryba ir savivaldybės administracijos direktorius, kurie gerokai pavėluotai nusprendė organizuoti viešąjį pirkimą, kurį pavedė organizuoti reikiamų specialistų neturinčiai gimnazijai. Tai yra akivaizdus Tauragės valdančiųjų darbo brokas, dėl kurio buvo iškilusi reali grėsmė gimnazijos veiklai 2013–2014 m. šildymo sezono metu. Man keista, kad valdantieji užsiėmė skundų politika. „Bremena“ dėl padarytų pažeidimų niekuo dėta. Juk teikdami savo kainą, mes investicijų į katilinės modernizavimo atsipirkimą skaičiavome dešimčiai metų. Sutartis sutrumpinama trimis metais, nes teismas baudžia gimnaziją už jos padarytus formalius viešųjų pirkimų tvarkos pažeidimus, kuriuos, mano manymu, nulėmė prastas Tauragės rajono savivaldybės administracijos darbo organizavimas. Toks sutarties sutrumpinimas reiškia, kad atitinkamai turės būti perskaičiuojama šilumos tiekimo kaina ir ji turi neabejotinai išaugti, o nuo to, žinoma, nukentės gimnazija. Be to, toks sutarties sutrumpinimas ir atitinkamas kainos pakeitimas gali būti vertinamas kaip kitų konkurse dalyvavusių tiekėjų interesų pažeidimas. Panašu, kad teismas nesuprato, kokią įtaką jo sprendimas turės teikiamų paslaugų kainai, – „Tauragės žinioms“ išklojo S. Mičiulis.

 

Gimnazijos direktorė Ona Sungailienė „Tauragės žinioms” nurodė, kad su sprendimu dar nėra susipažinusi ir jį vertinti atsisakė. Viešųjų pirkimų tarnybą ir kitas institucijas skundais dėl gimnazijos vykdyto viešojo pirkimo užvertęs Tauragės rajono savivaldybės meras Pranas Petrošius teisme nagrinėjamą bylą „Tauragės žinioms“ taip pat atsisakė komentuoti. Nuosprendis neįsiteisėjęs, proceso šalys turi teisę jį skųsti. „Bremenos“ vadovas S. Mičiulis sakė, kad su advokatu svarsto galimybę pasinaudoti šia teise.   

 

 

„Tauragės žinios“

Tomas RaulinavičiuS

Foto lt.wikipedia.org

Naujausios naujienos
Pasivaikščiojimai po Mažąją Lietuvą: penktojo etnografinio regiono svarba Lietuvos istorijai
Kandidatų į mero postą debatai
Pateikti siūlymai VRK dėl reglamento pakeitimo projekto
Preigūnai perspėja: visą vasario mėnesį vykdys prevencines priemones

1 Reklamos blokas

  • 250-x-100-Dziazo-dienos-Taurageje.jpg

2 Reklamos blokas

  • 250-x-100-dovanos-taurageje.jpg

3 Reklamos blokas

  • 250-x-100-2.jpg

4 Reklamos blokas

  • Gyvunu-globa-250-x-100.jpg

5 Reklamos blokas

  • TŽ-baneris-1.jpg

6 Reklamos blokas

  • Sidabrine-Linija-250-x-100.jpg

7 Reklamos blokas

  • rimsauga-2.jpg

8 Reklamos blokas

  • APSS-250-X-100.jpg

9 Reklamos blokas

  • Melynoji-Banga.jpg

10 Reklamos blokas

  • TAVA.jpg

Facebook

Google ads2

Google ads

Google ads3