+370 446 64 060

BENDRAUKIME

Šachtinių šulinių vandens kokybė Tauragės rajone ir Pagėgių savivaldybėje

Šachtinių šulinių vandens kokybė Tauragės rajone ir Pagėgių savivaldybėje

Kovo 22-oji – Pasaulinė vandens diena, paskelbta Jungtinių Tautų 1992 metais. Lietuvoje ši diena minima nuo 2000-ųjų. Nors mūsų šalis ir turi gausius požeminio vandens išteklius, siekiama geresnės geriamojo vandens kokybės. Jo cheminei sudėčiai įtakos turi šalies geologinė sąranga, todėl natūralioje aplinkoje susiformavęs požeminis vanduo dažnai yra geležingas, jame daug mangano ar amonio junginių. Nors tai nekenkia sveikatai, bet prastina vandens kokybę. Didžiausią grėsmę sveikatai kelia viršyta nitratų, nitritų ar amonio koncentracija, taip pat mikrobiologinis vandens užterštumas.

 

Lietuvos higienos norma HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ nustato geriamojo vandens ir buityje naudojamo karšto vandens saugos ir kokybės reikalavimus.

Tauragės visuomenės sveikatos centras, gavęs iš asmens sveikatos priežiūros įstaigų pranešimus apie nėščiąsias ar kūdikius iki 6 mėn. amžiaus, maistui naudojančius šachtinių šulinių vandenį, nemokamai organizuoja šachtinių šulinių vandens kokybės tyrimus. Šachtinių šulinių vanduo tiriamas nitritų bei nitratų kiekiui nustatyti ir vertinamas pagal Lietuvos higienos normą, reglamentuojančią geriamojo vandens saugą ir kokybę.

 

Tauragės rajone ir Pagėgių savivaldybėje 2015 m. ištirta 50 šachtinių šulinių vandens mėginių (Tauragės mieste – 32, Tauragės rajone – 14, Pagėgių savivaldybėje – 4), cheminė tarša nustatyta 11 šulinių. Tyrimus atliko Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Klaipėdos skyrius.

 

Šachtinių šulinių vandens kokybė Tauragės rajone ir Pagėgių savivaldybėje 2015 m.:

 

Teritorijos pavadinimas

Tirtų mėginių skaičius

Šachtinių šulinių skaičius, kuriuose nustatyta cheminė tarša, skaičius

Tauragės miestas

32

7

Tauragės rajonas

14

4

Pagėgių sav.

4

 

2015 m. didžiausia nitratų koncentracija aptikta Tauragės rajone, Milgaudžių kaime esančiame šachtinio šulinio vandenyje – leidžiama norma buvo viršyta net 2,56 karto ir siekė net 127,9 mg/l (norma 50 mg/l). Didžiausia nitritų koncentracija nustatyta taip pat Tauragės rajone, Milgaudžių kaime esančiame šachtinio šulinio vandenyje – leidžiama norma buvo viršyta net 0,25 karto ir siekė 0,126 mg/l 9norma – 0,5 mg/l).

 

2014 m. ištirti 48 šachtinių šulinių vandens mėginiai, cheminė tarša nustatyta 14 šulinių (29 proc.), 2013 m. cheminė tarša nustatyta 17 šulinių (31 proc.). Tuomet didžiausia nitratų koncentracija aptikta Tauragės rajone, Gaurės seniūnijoje, Bernotiškės kaime esančiame šachtinio šulinio vandenyje – leidžiama norma buvo viršyta net 4,5 karto ir siekė net 226,4 mg/l (norma 50 mg/l).

 

Nitratais ar nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Šių medžiagų negalima pašalinti nei virinant, nei filtruojant vandenį buitiniais filtrais. Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad su vandeniu ir maistu į žmogaus organizmą patekę nitratai virsta nitritais sukelia vidinį deguonies badą, kuris nėščiajai ir kūdikiui yra labai pavojingas. Dėl pastovaus deguonies stygiaus kraujyje gimsta mažesnio svorio ir silpnesni kūdikiai, lėtėja fizinis bei psichinis jų vystymasis, silpnėja imuninė sistema, vaikai dažniau serga. Nitratų poveikiui jautresni infekcinėmis ligomis sergantys vaikai, senyvo amžiaus žmonės, taip pat sergantieji kraujotakos bei kvėpavimo sistemos ligomis.

 

Šachtinių šulinių vandens tarša gali atsirasti dėl netinkamos žemės ūkio veiklos (naudojant per daug trąšų, mėšlo), nutekėjimų iš sąvartynų, fermų, kitų taršos objektų. Vandens užterštumą nitritais ir nitratais gali lemti neteisingas šachtinio šulinio vietos parinkimas, įrengimas bei priežiūra.

 

Jai šulinio vanduo yra užterštas, tikslinga maistui vartoti vandenį iš giluminių gręžinių, tiekiamą centralizuotai ar fasuotą geriamą vandenį. Kūdikių maitinimui naudojant fasuotą vandenį būtina atkreipti dėmesį į etiketėje pateiktą informaciją – joje turi būti nurodyta nitratų, nitritų koncentracijos, atitinkančios kūdikių maistui skirto vandens reikalavimus.

 

 

Tauragės VSC informacija

Naujausios naujienos
LDK Kęstučio bataliono vadu tapo pulkininkas leitenantas Vytis Andreika (nuotr.)
Ansamblis „Lietuva“ ir „Žalvarinis“ pristato unikalų projektą (video, nuotr.)
Interneto teikėjai privalės blokuoti prieigą prie interneto svetainės linkomanija.net
Žiemojantys paukščiai Tauragėje

1 Reklamos blokas

  • 250-x-100-Dziazo-dienos-Taurageje.jpg

2 Reklamos blokas

  • 250-x-100-dovanos-taurageje.jpg

3 Reklamos blokas

  • 250-x-100-2.jpg

4 Reklamos blokas

  • Gyvunu-globa-250-x-100.jpg

5 Reklamos blokas

  • TŽ-baneris-1.jpg

6 Reklamos blokas

  • Sidabrine-Linija-250-x-100.jpg

7 Reklamos blokas

  • rimsauga-2.jpg

8 Reklamos blokas

  • APSS-250-X-100.jpg

9 Reklamos blokas

  • Melynoji-Banga.jpg

10 Reklamos blokas

  • TAVA.jpg

Facebook

Google ads2

Google ads

Google ads3