+370 446 64 060

BENDRAUKIME

Korepetitoriai privalo registruoti savo veiklą

Korepetitoriai privalo registruoti savo veiklą

Kalbiname Tauragės apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Mokestinių prievolių skyriaus vedėją Rolandą Ivaščenko.

 Žinia, kad su juo prasideda ir nauji mokslo metai, kurie sukelia nemažai galvos skausmo mokinių tėvams. Ne vienas į mokyklą vaikus leidžiantis tėvas ar mama nori, kad jo vaikas mokytųsi kuo geriau, kad baigęs mokyklą be vargo galėtų įstoti į universitetą, kur galėtų siekti norimos specialybės. Ne paslaptis, kad nemažai mokinių prasidėjus naujiems mokslo metams lanko ir papildomus užsiėmimus, kuriuos pedagogai teikia po pamokų. Ir tai dažniausiai daro savo namuose. Kalbėdamas kaip mokesčių inspekcijos atstovas kreipiuosi į pedagogus ir primenu – kiekviena veikla, už kurią gaunamas atlygis, turi būti įregistruota. Tačiau tenka apgailestauti, kad Tauragės pedagogų bendruomenė mano kitaip – šiuo metu tik 7 mokytojai Tauragėje vaikus papildomai moko įregistravę veiklą.

 Tai tikrai mažas skaičius. Ypač žinant, kad ne vienas mokinys papildomai mokosi tiksliųjų mokslų, kalbų.

 Taip, tikrai mažas. Apskrityje yra truputį daugiau nei 20 gyventojų, kurie vykdo papildomo ugdymo veiklą, ją įregistravę. Peržiūrėję gyventojų, legaliai teikiančių tokias paslaugas, sąrašą, matome, kad jame dominuoja ne sunkiųjų akademinių dalykų, kurių užsiėmimai kainuoja nepigiai, korepetitoriai, bet šokių, dailės pedagogai. Kyla klausimas – o kur dingę matematikos, kitų tiksliųjų mokslų, kalbų korepetitoriai. Nejaugi šiemet nebeliko mokinių, norinčių pagilinti savo žinias?  Atsižvelgdami į tokią padėtį jau rugpjūčio pabaigoje buvome susitikę su apskrities mokyklų vadovais, juos supažindinome su veiklos įregistravimo galimybėmis, gautų pajamų deklaravimu ir apmokestinimu, atsakėme į pateiktus klausimus ir paraginome vadovus, kad šie, grįžę į mokyklas, paskatintų mokytojus būti pilietiškais ir teikti papildomo ugdymo paslaugas jas įregistravus.

 

Gal mokytojai moko vaikus namie neregistravę veiklos, nes įregistravus veiklą tenka mokėti nemažus mokesčius?

 Nemanau, kad šiuo atveju mokesčių dydis apsprendžia, įsigyti verslo liudijimą ar ne. Mokesčiai nėra dideli, tuo labiau, kad dirbantiems pedagogams registruojant veiklą su verslo liudijimu, nereikia mokėti valstybinio socialinio draudimo įmokos, o pakanka susimokėti tik savivaldybės tarybos nustatytą gyventojų pajamų mokestį ir privalomojo sveikatos draudimo mokestį. Tarkim, tauragiškis mokytojas papildoma veikla ateinantį spalio mėnesį užsiims tris dienas per savaitę, per mėnesį tai sudarys 13 dienų. Už mėnesį jam tektų sumokėti 18 litų gyventojų pajamų mokesčio ir 38 litų privalomojo sveikatos draudimo įmoką. Viena diena legalaus darbo apytiksliai jam kainuotų 4 litus 30 centų. Ar tai daug?

 

Iš tiesų mokesčiai nedideli.

 Taip. Ir keista, kad pedagogai, mokydami mūsų vaikus ne tik mokslo, bet ir gyvenimo tiesų, patys verslą vykdo šešėlyje. Todėl ir kyla klausimas- kodėl mokytojai, būdami mūsų vaikų mokytojai, jiems pasakojantys, kas gerai, o ko nereikėtų daryti, patys elgiasi nepilietiškai ir veiklą vykdo nusižengdami įstatymams – jos neregistravę.

 

Kaip tą veiklą registruoti, ką siūlo mokesčių inspekcija?

 

Galimi legalūs veiklos būdai yra keli – įsteigus įmonę, įregistravus veiklą pagal individualios veiklos pažymą ar įsigijus verslo liudijimą. Pats paprasčiausias veiklos vykdymo būdas – veikla su verslo liudijimu. Vykdant veiklą su verslo liudijimu nereikia jokių buhalterinių žinių, pakanka kasdien, kai vykdoma veikla, užpildyti pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalą. Be to, pasibaigus metams reikia neužmiršti iki gegužės pirmosios deklaruoti pajamas. Papildomų mokesčių deklaravus pajamas mokėti nereikės.

 

Kaip įsigyti verslo liudijimą?

 

Įsigyti verslo liudijimą paprasta. Visada galima užsukti į artimiausią mokesčių inspekcijos aptarnavimo skyrių ir įsigyti verslo liudijimą ten. Tačiau tai užtruks – į inspekciją teks užsukti bent du kartus: parašyti prašymo ir grįžus iš banko su čekiu apie sumokėtus mokesčius pasiimti patį verslo liudijimą. Siūlau paprastesnį verslo liudijimo įsigijimo būdą. Tikiu, kad šiuolaikiniai mokytojai „draugauja“ su kompiuterinėmis technologijomis ir mokesčių inspekcijos tinklapyje vmi.lt prisijungę prie Mano VMI sistemos nesunkiai užpildys prašymą internete, naudodamiesi savo elektronine bankininkyste sumokės reikiamus mokesčius ir verslo liudijimą įsigys neišeidami iš namų ar nepakildami iš savo darbo vietos. Mokėti mokesčius nereikia bijoti – sumokėti mokesčiai grįš geresniu, saugesniu gyvenimu. Juk ir tos pačios mokyklos, kuriuose dirba mokytojai, išlaikomos iš sumokėtų mokesčių. Tad raginu visą pedagogų bendruomenę nelikti šešėlyje, metas tapti visaverčiais savo šalies piliečiais.

 

Ar įstatymai numato baudas gyventojams, kurie veiklą vykdo jos neregistravę?

Žinoma, neįregistravusiems veiklos asmenims gresia administracinė atsakomybė ir bauda nuo 500 iki 1000 litų, o padarius pažeidimą pakartotinai – nuo 1000 iki 2000 litų. Raginu tėvus, leidžiančius vaikus pas privatų korepetitorių, pasidomėti, ar jis veiklą vykdo legaliai. Apie neregistruotos veiklos atvejus pranešti galima trumpuoju numeriu 1882 arba mokesčių inspekcijos tinklapyje užpildžius anketą.

 

Tikrai, baudos nemažos. O žinant, kad mokesčiai vykdant veiklą legaliai, yra išties nedideli, jau geriau turėti verslo liudijimą ir veiklą vykdyti legaliai. Sakykim, mokytojas nusprendė legalizuoti savo popamokinę veiklą, tačiau jam dar iškilo papildomų klausimų. Kas jam padėtų?

 

Į visus mokestinius klausimus kompetentingą atsakymą gausite paskambinę Mokesčių informacijos centro telefonu 1882. Konsultacijos telefonu teikiamos darbo dienomis darbo valandomis – pirmadienias-ketvirtadieniais nuo 8 iki 17 valandos, penktadieniais – nuo 8 iki 16 valandos. Visos konsultacijos yra įrašomos ir lygiavertės rašytinėms.

Naujausios naujienos
Seimas apsisprendė: nuo kovo didės akcizai stipriam alkoholiui
Kalėdos tremtyje: tikėjimas ir papročių puoselėjimas
Smetoniškas žąsų turgus Pagėgiuose
VMI primena: nekilnojamojo turto deklaracijas pateikti iki gruodžio 17 d.

1 Reklamos blokas

  • 250-x-100-Dziazo-dienos-Taurageje.jpg

2 Reklamos blokas

  • 250-x-100-dovanos-taurageje.jpg

3 Reklamos blokas

  • 250-x-100-2.jpg

4 Reklamos blokas

  • Gyvunu-globa-250-x-100.jpg

5 Reklamos blokas

  • TŽ-baneris-1.jpg

6 Reklamos blokas

  • Sidabrine-Linija-250-x-100.jpg

7 Reklamos blokas

  • rimsauga-2.jpg

8 Reklamos blokas

  • APSS-250-X-100.jpg

9 Reklamos blokas

  • Melynoji-Banga.jpg

10 Reklamos blokas

  • TAVA.jpg

Facebook

Google ads2

Google ads

Google ads3