+370 446 64 060

BENDRAUKIME

Johanesas Bobrovskis ir Lietuva (nuotraukos)

Johanesas Bobrovskis ir Lietuva (nuotraukos)

Kovo 23-26 d. Vokietijoje vyko įvairūs tarptautiniai kultūriniai renginiai, skirti modernios Lietuvos šimtmečio paminėjimui. Neatskiriama kiekvienos valstybės istorijos dalis yra literatūra, kurioje įvairiais aspektais perteikiamos geopolitinės situacijos ir žmonijos patirtis.

 

Lietuvos Respublikos kultūros ministerija kartu su Lietuvos kultūros institutu kovo 23 d. Leipcigo knygų mugėje atidarė nacionalinį Lietuvos stendą, kuriame interaktyviai ir išradingai atskleista ,,ė“ raidės problematika verčiant knygas iš lietuvių į užsienio kalbą. Specialiai vokiečių kalba išleistame leidinyje „Fortsetzung folgt: Im Zuge der Moderne. Ein Jahrhundert Litauens (1918–2018)“ apžvelgtas paskutiniojo šimtmečio Lietuvos literatūrinis palikimas. Tai puiki knyga, atskleidžianti Lietuvos valstybės istorinę raidą, tampriai susijusią su literatūra. Todėl Leipcigo knygų mugės metu vokiečių skaitytojams pristatytos žymiausių Lietuvos modernios literatūros klasikų bei šiuolaikinių autorių knygos.

 

Pagėgių krašto turizmo informacijos centro direktorė Ilona Meirė taip pat dalyvavo Leipcigo knygų mugėje. 2017-ieji – vokiečių kilmės rašytojo Johaneso Bobrovskio 100-osios gimimo metinės. Todėl Pagėgių krašto turizmo informacijos centras paskelbtas Johaneso Bobrovskio atstovybe Lietuvoje. Šis rašytojas buvo puikus Rytprūsių istorijos ir kultūros žinovas, savo kūriniuose įamžinęs baltiškąją pasaulėjautą, skaudžią Antrojo pasaulinio karo patirtį, tautų bei žmonių likimus. J. Bobrovskis buvo įsitikinęs, kad jo kaip rašytojo pareiga yra liudyti ir įspėti. 1965 m. kovo mėn. duodamas interviu jis teigė, ,,rašau tam, kad savo krašto žmonėms, vokiečiams, papasakočiau tai, ko jie nežino. O jie daug nežino apie savo rytinius kaimynus“.

 

Knygų mugės metu pristatytas keturių tomų leidinys ,,Johaneso Bobrovskio laiškai 1937-1965“. Leidinio autorius dr. Jochen Meyer – ilgametis Vokietijos literatūrinio archyvo Marbache rankraščių skyriaus vadovas ir J. Bobrovskio kūrybos gerbėjas. Todėl prie šio leidinio praleisti septyneri metai, kaip teigia autorius, ,,duoklė Bobrovskiui ir ateities kartoms“. Leidinyje paviešinti 1200 laiškai, kurie atskleidžia J. Bobrovskio kūrybos ir gyvenimo realijas.

 

Kitas įdomus projektas, remiamas Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos, fotomenininko Artūro Valiaugos paroda ,,Johaneso Bobrovskio Lietuva: abipus Nemuno, tarp Rytų ir Vakarų“. A. Valiauga fiksuodamas šio rašytojo kūrinių ir gyvenimo vietas, sukūrė konceptualią dokumentiką, kuri vedžioja parodos lankytojus Bobrovskio keliais Lietuvoje, Kaliningrado srityje, Vokietijoje. Įdomu tai, kad parodos autorius renkasi skirtingas vaizdinės kalbos formas, kurios sukurią daugiasluoksnį pasakojimą. Fotografijomis stengiamasi ne dokumentuoti teritorijas, bet užfiksuoti kraštovaizdį, kuris kadaise buvo kažkieno gimtinė ir namai. Taip subtiliai atskleidžiami įvykiai, kurie seniai baigėsi, bet yra svarbūs ir aktualūs šiandien.

 

Nacionalinėje Vokietijos bibliotekoje Leipcige vyko pokalbis tarp Lauryno Katkaus, Ingo Schulze, Andreas Degen, Cornelius Hell, Helmut Bottiger. Tai literatūros mokslų daktarai, kurie intensyviai gvildena Johaneso Bobrovskio kūrybą, verčia jo eiles beirašo apie jį knygas. Pokalbio metu buvo siekiama išsiaiškinti rašytojo ryšius su Lietuvą bei šių ryšių svarbą. Todėl Nemuno žemupio kaimai – Vilkyškiai, Mociškiai, Bitėnai, ne kartą buvo įvardijami kaip J. Bobrovskio kūrybos stimulas, padėjęs rašytojui atskleisti sudėtingą Rytprūsių, ypatingai Klaipėdos krašto, likimą.

 

Susirinkusiųjų tarpe buvo ir Volker Koepp – žymus dokumentinių filmų režisierius Vokietijoje. Balandžio 5 d. dienos šviesą išvys jo kurtas filmas apie J. Bobrovskį ,,Jei gaučiau bent šiek tiek šlovės“. Filme įamžinta Sarmatijos žemė, tame tarpe ir Vilkyškiai: memorialinis rašytojo darbo kambarys, Friolichų giminei priklausęs gyvenamasis namas, siaurojo geležinkelio ekspozicija turizmo centre, Mociškiai, Bitėnai ir kiti J. Bobrovskio vaikystės kaimai bei vietovės.

 

Kovo 24-26 d. akademija Baltica Sankelmarke organizavo tarptautinį mokslinį seminarą, skirtą rašytojo Johaneso Bobrovskio 100-osios gimimo metinėms. Į seminarą atvyko Berlyno Johaneso Bobrovskio draugijos nariai, asmenys asmeniškai pažinoję rašytoją ir jo šeimą, atstovai iš Lietuvos. Seminaro metu, pristatytas akademijos Baltica Liubeke įkūrėjo, politologo, literato, tarpkultūrinio dialogo tarp Vokietijos ir Lietuvos iniciatoriaus dr. Dietmar Albrecht leidinys ,,Graži gimtoji žemė. Pakeliui pas Bobrovskį“.

 

Kita seminaro veikla – radijo koliažas. Koliažo metu įvairiais aspektais atskleista J. Bobrovskio asmenybė – tėvas, vyras, rašytojas, muzikas, žmogus. Ypač įdomu buvo klausytis užfiksuotų Johanos Bobrovski – rašytojo žmonos, pasisakymų, pvz., ,,[…] svarbiausiai buvo būti kartu. Jis daug dirbo, keliavo, todėl kiekvienas buvimas su šeima buvo kažkas ypatingo, ypač vaikams […] Kai pasakiau, kad su vaikais reikia pradėti kalbėti apie tikybą, jis man atsakė, kad tai nepadės, reikia būti pavyzdžiu“.

 

Doc. dr. Dalia Bukauskaitė, Vilniaus universiteto Užsienio kalbų instituto katedros vedėja, skaitė pranešimą ,,Bobrovskis ir Lietuva“. Pranešimas visus seminaro dalyvius sužavėjo. Šiai jaunai mokslininkei pavyko subtiliai atskleisti rašytojo ryšius su Lietuva: geografiniai ir giminystės ryšiai, persipynusi vokiečių ir lietuvių kultūra Rytprūsiuose, knygos (asmeninė kruopščiai rinkta biblioteka), lietuviški motyvai (folkloras, dainos, kalba).

 

J.Bobrovskio kūryba sudėtinga, tačiau tai puikus saviraiškos šaltinis menininkams. Grafikė Susanne Theumer seminaro metu pristatė savo darbų knygą ,,Keliautojas“ (,,Der Wanderer“ 2016). Knygoje žymiausi J. Bobrovskio eilėraščiai, kuriuos menininkė išreiškė vaizdų kalba. Paklausta apie kūrybos procesą, ji atsakė: ,,labai paprasta, skaitai, o vaizdai patys ateina“. Grafikos darbams dramatiškumo suteikia neatsitiktinai pasirinktos spalvos: juoda ir balta. Aktualiausiu diskusijų objektu tapo grafikės sukurtas J. Bobrovskio portretas, išreiškiantis poeto melancholiškumą, gyvenimo dramas ir asmenybės dvilypumą. Seminaro metu pristatytas ir grafikės vyro Carsten Theumer sukurtas proginis medalis, skirtas J. Bobrovskio 100-jų gimimo metinių sukakčiai.

 

Baigiamojoje diskusijos ,,Johanesas Bobrovskis – kas išlieka?“ pasisakė Johaneso Bobrovskio atstovybės Lietuvoje atstovė Ilona Meirė: ,,Džiugu, kad suvokta rašytojo J. Bobrovskio literatūrinio palikimo reikšmė Lietuvos valstybės raidos istorijai, o kultūriniame gyvenime Lietuvoje ir Vokietijoje jis užima vis svarbesnę vietą. Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos palaikymas yra puikus įrodymas, kad mažos iniciatyvos ,,padaro neįmanoma įmanomu““.

Ypatingai seminaro dalyvius nustebino Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazijos švietimo politika ,,Žmogus nėra aritmetinis vidurkis“.

 

Balandžio 9 d. Vilkyškių evangelikų liuteronų bažnyčioje 15.00 val. vyks atminimo popietė ir vargonų muzikos festivalio ,,Vargonų muzika Vilkyškiuose 2017“ pirmasis koncertas, skirtas Johaneso Bobrovskio 100-osios gimimo metinės paminėti.

Maloniai kviečiame dalyvauti.

 

 

 

VšĮ ,,Pagėgių krašto turizmo informacijos centras“ direktorė Ilona Meirė

 

Naujausios naujienos
Kokias įmokas mokėsime „Sodrai“ 2019 metais?
Tauragės policijos pareigūnai prašo atpažinti vagyste įtariamą asmenį
Teismai kviečia į nemokamas teisines konsultacijas
Skirsnemunės mėgėjų teatras 5-erių metų sukakties proga pina „Lauro vainiką“

1 Reklamos blokas

  • 250-x-100-Dziazo-dienos-Taurageje.jpg

2 Reklamos blokas

  • Gyvunu-globa-250-x-100.jpg

3 Reklamos blokas

  • 250-x-100-2.jpg

4 Reklamos blokas

  • 250-x-100-dovanos-taurageje.jpg

5 Reklamos blokas

  • TŽ-baneris-1.jpg

6 Reklamos blokas

  • Sidabrine-Linija-250-x-100.jpg

7 Reklamos blokas

  • rimsauga-2.jpg

8 Reklamos blokas

  • APSS-250-X-100.jpg

9 Reklamos blokas

  • Melynoji-Banga.jpg

10 Reklamos blokas

  • TAVA.jpg

Facebook

Google ads2

Google ads

Google ads3