+370 446 64 060

BENDRAUKIME

Tauragėje jau užregistruoti 4 nauji susirgimo tuberkulioze atvejai

Tauragėje jau užregistruoti 4 nauji susirgimo tuberkulioze atvejai

1882 m. vokiečių gydytojas Robertas Kochas atrado tuberkuliozės lazdelę. Buvo tikimasi, kad kaip ir kiti  infekciniai susirgimai, tuberkuliozė bus likviduota. Nors medicinos laimėjimai leidžia išgydyti prieš šimtmetį buvusius mirtinus susirgimus, tačiau, praradus budrumą, kai kurių ligų sukėlėjai „grįžta“ tapę gerokai atsparesni gydymui. Vienas iš pavyzdžių – tuberkuliozė, kuri XXI amžiuje lieka sunkiausia infekcinė liga pasaulyje ir globalinė prioritetinė problema.

 

Tuberkuliozė  – visuomenei pavojinga infekcinė liga. Pagrindinis  infekcijos šaltinis  yra  atvira plaučių tuberkulioze sergantis asmuo, kuris kalbant, kosint, spjaudant skreplius, čiaudint su smulkiais oro pursleliais išskiria  tuberkuliozės mikobakterijas į aplinką. Artimai ir ilgai kontaktuojant su atvira  tuberkulioze sergančiu asmeniu yra tikimybė  užsikrėsti  bei susirgti šia liga, žalojančia įvairius organus, dažniausiai plaučius. Žmogus užsikrečia įkvėpęs užkrėsto TM oro.

 

Nors sergamumas tuberkulioze Lietuvoje nuolat po truputį mažėja, tačiau sergamumo ir ligotumo pasiskirstymo tendencija išlieka ta pati – dažniau serga vyrai (maždaug 70 proc. visų atvejų). Lietuvoje 2015 metais užfiksuota 920 naujų plaučių tuberkuliozės atvejų (susirgo 658 vyrai ir 262 moterys). 2014 metais skaičiai buvo kiek didesni: viso – 964 (662 vyrų ir 302 moterų).2013 m. Lietuvoje užfiksuota 1035 nauji plaučių tuberkuliozės atvejai (susirgo 759 vyrai ir 276 moterys) ir 19 ekstrapulmoninės tuberkuliozės atvejų (iš jų – 7 vyrų ir 12 moterų). 2012 metais skaičiai buvo dar didesni: iš viso – 1048 plaučių tuberkuliozės atvejai (751 vyrų ir 297 moterų) ir 27 ekstrapulmoninės tuberkuliozės atvejai (11 vyrų ir 16 moterų).

 

Tauragės visuomenės sveikatos centro duomenimis, Tauragės rajone 2008 m. užregistruoti 28 nauji tuberkuliozės atvejai, 2009 m. – 25, 2010 m. – 12, 2011 m. – 25, 2012 m. – 16 naujų atvejų. 2013 m. Tauragės rajone ir Pagėgių savivaldybėje užregistruota 20 atvejų, Jurbarko ir Šilalės rajonuose – po 10 atvejų. 2014 m.  mūsų rajone užregistruoti 25  nauji susirgimo tuberkulioze atvejai (17 vyrų ir 8 moterys), 2015 m. – 13 naujų atvejų (7 vyrai ir 6 moterys).

 

2016 m. jau užregistruoti 4 nauji susirgimo tuberkulioze atvejai.  Visi susirgusieji – 31-61 m. amžiaus vyrai, kaimo gyventojai, 2 iš jų registruoti darbo biržoje, 1 nedirbantis.

 

Daugiausiai suserga 35-59 metų amžiaus, t. y. patys darbingiausi žmonės. Tai didelė našta ir šeimai, ir valstybei. Stingant visuomenės sąmoningumo, tuberkuliozę suvaldyti yra sudėtinga. TB gydoma 6–8 mėn., o vieno ligonio gydymas valstybei vidutiniškai kainuoja apie 2 tūkst. eurų.Blogiausia, kad ligą platina piktybiškai nesigydantys asocialūs asmenys.Vienas atvira tuberkuliozės forma sergantis žmogus gali užkrėsti net 10-15 žmonių.

 

Tuberkuliozė gali vystytis bet kuriame organe – susergama vadinamąja ekstrapulmonine tuberkulioze (pvz. krūtinės ląstos limfmazgių, kaulų ir sąnarių, antinksčių, šlapimo ir lytinių organų, akių, virškinamojo trakto, tuberkuliozinis meningitas ir kt.), tačiau dažniausiai tuberkuliozė pažeidžia plaučius.

 

Tuberkuliozė yra klastinga liga, kurios pradžioje būna skausmas krūtinėje, pečių plote; nuovargis; prakaitavimas; apetito stoka, svorio kritimas; kosulys (sausas ar su skrepliais, trunkantis ilgiau nei savaitę); karščiavimas (ligos pradžioje nedidelis, iki 37,5°); skrepliavimas su kraujo priemaiša.

 

Užsitęsęs kosulys, karščiavimas, naktinis prakaitavimas yra panašūs į kitų ligų simptomus, todėl pajutus juos būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Dauguma (90 proc.) užsikrėtusiųjų serga besimptome lėtine ligos atmaina. Tinkamai nepradėjus gydymo yra didelė tikimybė, kad ši liga išsivystys į aktyvią tuberkuliozės formą, kuria susirgus, mirtingumas siekia 50 proc.

 

Tuberkuliozės plitimo sustabdymas ar ligos išnaikinimas priklauso nuo ankstyvos tuberkuliozės diagnostikos ir gydymo. Tuberkulino mėginys vis dar lieka plačiausiai taikomu TB diagnostikos testu, atliekant tuberkulino odos mėginį (Mantu). Juo siekiama kuo anksčiau diagnozuoti tuber­kuliozės infekciją, prieš jai progresuojant į ligą. Visuomenės sveikatos specialistai atkreipia dėmesį, kad tuberkulinas nėra vakcina.

 

Lietuvoje nuo tuberkuliozės visi naujagimiai per pirmąsias 24 valandas po gimimo yra skiepijami BCG vakcina pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Ši vakcina apsaugo vaikus nuo sunkių tuberkuliozės formų. Nors nuo TB Lietuvoje paskiepijama daugiau nei 90 proc. naujagimių, skiepai nuo tuberkuliozės apsaugo vaikus tik nuo sunkių tuberkuliozės formų (pvz., tuberkuliozinio meningito).

 

Siekant užtikrinti efektyvią TB profilaktiką ir kontrolę, mažinti TB plitimą bei kuo anksčiau išaiškinti užsikrėtusių vaikų skaičių ir pradėti gydymą, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2013 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. V-1249 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. rugpjūčio 6 d. įsakymo Nr. 399 „Dėl tuberkulino mėginių atlikimo“ pakeitimo“, kasmet Lietuvoje valstybės lėšomis turi būti atliekamas tuberkulino mėginys visiems 7 metų amžiaus ir rizikos grupėms priklausantiems vaikams. Profilaktiškai pasitikrinti sveikatą dėl TB galima atlikus krūtinės ląstos rentgenologinį tyrimą. Dėl TB profilaktikos reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

 

 

Daiva Genienė

 

 

Naujausios naujienos
LDK Kęstučio bataliono vadu tapo pulkininkas leitenantas Vytis Andreika (nuotr.)
Ansamblis „Lietuva“ ir „Žalvarinis“ pristato unikalų projektą (video, nuotr.)
Interneto teikėjai privalės blokuoti prieigą prie interneto svetainės linkomanija.net
Žiemojantys paukščiai Tauragėje

1 Reklamos blokas

  • 250-x-100-Dziazo-dienos-Taurageje.jpg

2 Reklamos blokas

  • 250-x-100-dovanos-taurageje.jpg

3 Reklamos blokas

  • 250-x-100-2.jpg

4 Reklamos blokas

  • Gyvunu-globa-250-x-100.jpg

5 Reklamos blokas

  • TŽ-baneris-1.jpg

6 Reklamos blokas

  • Sidabrine-Linija-250-x-100.jpg

7 Reklamos blokas

  • rimsauga-2.jpg

8 Reklamos blokas

  • APSS-250-X-100.jpg

9 Reklamos blokas

  • Melynoji-Banga.jpg

10 Reklamos blokas

  • TAVA.jpg

Facebook

Google ads2

Google ads

Google ads3